Informacja dla pracodawców, ubiegających się o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników

Od 1 lipca 2014 roku obowiązują nowe przepisy zawarte w Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013).

Rozporządzenie to reguluje zasady przyznawania dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników dla pracodawców, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) podjął prace nad nowelizacją rozporządzeń krajowych, tj.: Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz. 311, z późn. zm.) oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 marca 2007 r. w sprawie zaświadczeń o pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz. U. Nr 53, poz. 354, z późn. zm.).

Nowe rozporządzenie Komisji (UE) wprowadziło pewne zmiany zasad udzielania pomocy de minimis, które różnią się od dotychczas stosowanych rozwiązań tj.

    brak konieczności badania sytuacji ekonomicznej przedsiębiorcy, co oznacza, iż nawet przedsiębiorca będący w trudnej sytuacji ekonomicznej może skorzystać z pomocy de minimis,
    Wprowadzenie obowiązku weryfikacji powiązań istniejących pomiędzy przedsiębiorstwem ubiegającym się o pomoc de minimis a innymi jednostkami gospodarczymi w celu stwierdzenia, czy nie tworzą one jednego organizmu gospodarczego,
    zwiększenie pułapu pomocy dla sektora drogowego ze 100 do 200 tyś. EUR,

Bez zmian pozostają wymagania wobec wnioskodawców wynikające z art. 37 ust. 1 pkt.1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 roku o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 roku Nr 59, poz. 404 z późn. zm.) tj, że podmiot ubiegający się o pomoc de minimis jest zobowiązany do przedstawienia podmiotowi udzielającemu pomocy, wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy: wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.

 W związku z wejściem nowych przepisów od 15 listopada obowiązuje nowy wzór formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.

 

Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis